SZCZEGÓLNIE GORĄCO POLECAMY


Linki

Sondy
Którą nację lubisz?
 

Która z partii politycznych ma największy procent mniejszości narodowych
 

Ile osób narodowości żydowskiej mieszka w Polsce?
 

Jaki procent mediów w Polsce jest całkowicie w polskich rękach?
 

Jaki procent prawdy podają media o. Rydzyka?
 

Które media podają prawdę?
 

Cz czytasz gazety redagowne przez Leszka Bubla?
 

Czy w Polsce powinny ukazywać się gazety narodowe redagowane przez Leszka Bubla?
 

Czy Leszek Bubel za wyrażanie swoich opinii powinien pójść do więzienia?
 

Czy w Polsce mamy wolność publikacji i wyrażania opinii?
 

Czy jesteś za ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego?
 

Czy w Polsce powinna działać bez prokuratorsko-politycznych szykan Polska Partia Narodowa?
 

Czy wiesz co to jest narodowa opcja?
 

Który utwór z płyty zespołu "Leszek Bubel Band" pt. "Longinus Zerwimycka" jest najlepszy?
 

Który utwór z 3. płyty "Leszek Bubel Band" W hołdzie NSZ pt. "Biało-Czerwona krew" jest najlepszy?
 

Start arrow NSZ arrow Sprawiedliwi z NSZ
Sprawiedliwi z NSZ | Drukuj |
Ani SN i ONR, ani NSZ nie prowadziły oficjalnej akcji pomocy Żydom. Jednak w oficjalnych instytucjach państwa podziemnego, w których działacze narodowi odgrywali znaczącą rolę, dawali oni świadectwo godnego zachowania w obliczu zbrodniczej działalności niemieckiego okupanta - pisze Sebastian Bojemski.


Znając przedwojenny stosunek Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR) i Stronnictwa Narodowego (SN) do Żydów trzeba zapytać o to, jak ludzie z tych ugrupowań zachowywali się podczas II wojny światowej. Czym innym bowiem są koncepcje polityczne oraz abstrakcyjny stosunek do Żydów jako zbiorowości, a czym innym zachowania działaczy i żołnierzy narodowców wobec Żydów podczas okupacji. Także i narodowcy są „sprawiedliwymi wśród narodów świata”, lecz ich rzeczywistej liczby nie da się już ustalić.

Do tej pory nie przeprowadzono badań na temat stosunku Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ) do Żydów (co nie przeszkadza wielu autorom wypowiadać kategorycznych sądów o współudziale narodowców w eksterminacji Żydów). Chodzi m.in. o takich autorów jak Israel Gutman, Shmuel Krakowski, Reuben Ainsztein czy Michał Cichy. Działaczom organizacji nacjonalistycznych zarzucano najbardziej haniebne czyny. Część zarzutów brała się z niewiedzy (np. likwidacja Żydów z Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK została przeprowadzona nie przez NSZ, lecz przez kontrwywiad AK za ich prokomunistyczną postawę). Część zaś wynikała z prowokacji, które zdarzały podczas okupacji, kiedy to różne bandyckie grupy podszywały się pod organizacje niepodległościowe.

Tadeusz Kurcyusz, dowódca NSZ w latach 1943-1944
Ani SN i ONR, ani NSZ nie prowadziły oficjalnej akcji pomocy Żydom. Jednak w oficjalnych instytucjach państwa podziemnego, w których działacze narodowi odgrywali znaczącą rolę, dawali oni świadectwo godnego zachowania w obliczu zbrodniczej działalności niemieckiego okupanta. W 1940 r. warszawskie przedstawicielstwo adwokackie, w skład którego wchodzili działacze narodowi, odmówiło poparcia niemieckiej propozycji wykreślenia z list adwokackich Żydów. W następnym roku Tajna Rada Adwokacka, w której działał Witold Bayer, jeden z najwyższych rangą polityków ONR, wspierała materialnie kolegów-Żydów. Podobnie było w okręgu krakowskim. Antoni Mokrzycki, prezes Stowarzyszenia Stomatologów, członek SN, i jego synowie, członkowie ONR, zostali aresztowani i rozstrzelani za ukrywanie Żydów. Wbrew stereotypom wielu działaczy ruchu narodowego oraz żołnierzy NSZ niosło pomoc Żydom (to wiązało się z nową sytuacją, w której znaleźli się Żydzi podczas wojny). Najbardziej znanym przykładem takiej postawy jest Jan Mosdorf, który będąc więźniem Auschwitz ofiarnie niósł pomoc żydowskim współwięźniom. W związku z taką działalnością oraz udziałem w obozowej konspiracji Mosdorf został zadenuncjowany i rozstrzelany. Nie był jedynym działaczem przedwojennego ONR, który ryzykował życie pomagając Żydom (dr Felicjan Loth, ks. Stanisław Trzeciak, ks. Marceli Godlewski). Edward Kemnitz, kierownik polityczny ONR na obszar województwa warszawskiego sam ukrywał u siebie Żydów oraz zaangażował się w dofinansowanie działalności Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Został za to wyróżniony medalem Sprawiedliwego w 1983 r. W akcję ratowania Żydów z gett włączyli się na apel Zofii Kossak-Szczuckiej harcerze z Hufców Polskich (HP). Dzięki ich pomocy uratowanych zostało wiele żydowskich dzieci, z których część znalazła się potem w HP. Również młodsi członkowie ONR podejmowali inicjatywy ratowania Żydów, np. Sławomir Modzelewski, ps. „Lanc”, podchorąży z warszawskich NSZ, przechowywał Żydów. O tym koledzy „Lanca” dowiedzieli się dopiero po jego śmierci w 1998 r., kiedy znaleźli w jego mieszkaniu medal i dyplom Instytutu Yad Vashem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Poza pomocą świadczoną ukrywającym się Żydzi znajdowali także miejsce w szeregach NSZ. Niektórzy z nich zajmowali tam odpowiedzialne funkcje, np. kpt. Born-Bornstein był szefem służby sanitarnej powstańczego zgrupowania „Chrobry II”.

Po wojnie z wdzięczności za ocalenie niektórzy Żydzi starali się pomagać uwięzionym żołnierzom NSZ. Ze względu na antysemickie konotacje NSZ i narodowców oraz rolę pełnioną przez Żydów w kierownictwie aparatu bezpieczeństwa, owe świadectwa są szczególnie wymowne. Interwencje Juliana Tuwima czy Anieli Steinsbergowej ocaliły życie niektórym skazanym na śmierć narodowcom, a w innych przypadkach oskarżeni zostali nawet uniewinnieni.

Jak wynika z przedstawionych faktów teza o poparciu lub milczącym przyzwoleniu polskich ugrupowań narodowych dla prowadzonej przez Niemców zagłady Żydów na ziemiach polskich jest świadomym nadużyciem. Nie da się zakwestionować faktu likwidowania przez oddziały NSZ grup rabunkowych i komunistycznych, w których mogli znajdować się Żydzi (te przypadki bowiem przytaczane są na poparcie tezy o antysemityzmie NSZ). W rzeczywistości bandytyzm nie ma rasy, narodowości ani wyznania.

Interesujące jest pytanie o motywy, jakimi kierowali się polscy narodowcy niosący pomoc Żydom, swoim politycznym przeciwnikom. Odpowiedź może być i taka, że polski nacjonalizm (w odróżnieniu od niemieckiego) przesiąknięty był katolicyzmem, co powodowało uwrażliwienie na los krzywdzonych.
Sebastian Bojemski
Sprawiedliwi wśród narodowców Polski


« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Przejdź do sklepu
 
A TY JUŻ ODWIEDZIŁEŚ STRONĘ
LESZKA BUBLA NA FACEBOOKU?

APEL DO WSZYSTKICH UCZCIWYCH LUDZI

SZANOWNI PAŃSTWO,

W dniu 20 maja 2014 r. w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy na godz. 10.15 w sali 203 miałem wyznaczony termin posiedzenia pojednawczego w sprawie, którą wytoczył mi Stanisław Sołtysiński.
Pod salą Stanisław Sołtysiński bezpardonowo mnie zaatakował, używając przemocy, naruszył moją nietykalność cielesną i spowodował uszczerbek. Był to typowo chuligański wybryk ze strony Stanisława Sołtysińskiego. Stanisław Sołtysiński przybył do Sądu w towarzystwie swoich przydupasów w liczbie dwóch, którzy mogli widzieć to zdarzenie, ale na pewno zrobią wszystko, żeby chronić przed obliczem wymiaru sprawiedliwości swojego pryncypała i mnie oczernić. Wobec tego apeluję do wszystkich z Państwa, którzy byli tego dnia w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy i widzieli to zdarzenie, żeby zdobyli się na odwagę i do mnie zadzwonili. Szukam świadków tego zdarzenia.
Z góry dziękuję za pomoc
Leszek Bubel
tel. kom.: 506 219 698
WSTĄP DO POLSKIEJ PARTII NARODOWEJ
LISTA 100 PEDZIÓW I LESBIJEK WG. LESZKA BUBLA
JESTEM HOMOFOBEM
(słowa i wokal Leszek Bubel)
HYMN EMIGRACJI

 
 
MILIONY, MILIONY...
 
You Tube

 Zobacz! Nasze piosenki i teledyski na portalu YouTube


"Szabas goj"
słowa, muzyka Leszek Bubel


"Hymn kibiców - do boju Polsko"
słowa,muzyka, Leszek Bubel
)


"Polak, Węgier dwa bratanki"
słowa,muzyka, wokal Leszek Bubel


Biało-czerwona krew
Słowa, muzyka, wokal: Leszek Bubel


Chłopcy silni jak stal
Muzyka: Leszek Bubel

Panie Romanie Wielkiej Polski Hetmanie
Słowa, muzyka, wokal (nr 3): Leszek Bubel

Hymn PolskiejPartiiPrzyjaciół Piwa
Słowa, muzyka, wokal: Leszek Bubel

Najpiękniejsze są Słowianki
Słowa, muzyka: Leszek Bubel

Polska na tarczy  (wymagane konto na YT)
Słowa, muzyka: Leszek Bubel

Jestem homofobem (wymagane konto na YT)
Słowa, muzyka, wokal: Leszek Bubel

Hymn emigracji
Słowa, muzyka: Leszek Bubel

Okupacja – go to hell!
Słowa, muzyka, wokal: Leszek Bubel

Masakra
Słowa, muzyka: Leszek Bubel

Bolek Wałęsa
Słowa, muzyka: Leszek Bubel

Rebe Muchomorek
Słowa, muzyka, wokal: Leszek Bubel

Epitafium dla LPR
Słowa, muzyka: Leszek Bubel

Obrzezaj się
Słowa, muzyka, wokal: Leszek Bubel


J...ać PZPN
Słowa, muzyka, wokal: Leszek Bubel

Do boju Polsko
Słowa, muzyka: Leszek Bubel

Szczerbiec
Muzyka: Leszek Bubel


 

6. płyta LBB do pobrania!

Pobierz wszystkie utwory z 6. płyty zespołu "Leszek Bubel Band" pt. "Życie i śmierć dla Narodu"
Wszelkie prawa zastrzeżone. © www.polskapartianarodowa.org
Odwiedza nas 8 gości