Naszym głównym tytułem prasowym jest ogólnopolski tygodnik narodowy


Posłuchaj
 TYLKO POLSKA


Oto inne nasze gazety ukazujące się co 2 miesiące, będące aktualnie w sprzedaży:
 
SZCZEGÓLNIE GORĄCO POLECAMY


Linki

Sondy
Którą nację lubisz?
 

Która z partii politycznych ma największy procent mniejszości narodowych
 

Ile osób narodowości żydowskiej mieszka w Polsce?
 

Jaki procent mediów w Polsce jest całkowicie w polskich rękach?
 

Jaki procent prawdy podają media o. Rydzyka?
 

Które media podają prawdę?
 

Cz czytasz gazety redagowne przez Leszka Bubla?
 

Czy w Polsce powinny ukazywać się gazety narodowe redagowane przez Leszka Bubla?
 

Czy Leszek Bubel za wyrażanie swoich opinii powinien pójść do więzienia?
 

Czy w Polsce mamy wolność publikacji i wyrażania opinii?
 

Czy jesteś za ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego?
 

Czy w Polsce powinna działać bez prokuratorsko-politycznych szykan Polska Partia Narodowa?
 

Czy wiesz co to jest narodowa opcja?
 

Który utwór z płyty zespołu "Leszek Bubel Band" pt. "Longinus Zerwimycka" jest najlepszy?
 

Który utwór z 3. płyty "Leszek Bubel Band" W hołdzie NSZ pt. "Biało-Czerwona krew" jest najlepszy?
 

Start arrow Zbrodnicze ideologie arrow Komunizm, nazizm, syjonizm arrow Problem żydowski wg Theodorakisa
Problem żydowski wg Theodorakisa | Drukuj |
Wywiad przeprowadzony przez dziennikarza izraelskiej gazety „Haaretz” z greckim kompozytorem Mikisem Theodorakisem („Grek Zorba”), komunistą i więźniem politycznym

- Panie Theodorakis, 4 listopada 2003 wypowiedział Pan w tym domu słowa, które wstrząsnęły Żydami, i nie tylko Żydami, na całym świecie. Powiedział pan, że Żydzi są źródłem zła. Co Pan miał na myśli?
- Dla mnie źródłem zła jest dziś polityka prezydenta Busha. To jest faszystowska polityka. Nie mogę zrozumieć jak to jest, że Żydzi, którzy byli ofiarami nazizmu, mogą popierać taką faszystowską politykę. Żaden inny naród na świecie nie popiera tej polityki - tylko Izrael! Ta sytuacja mnie zasmuca. Jestem przyjacielem Izraela, jestem przyjacielem Żydów, ale polityka Sharona i poparcie polityki Busha zaciemnia obraz Izraela. Obawiam się, że Sharon poprowadzi Żydów - tak jak Hitler poprowadził Niemców - do źródeł zła.- Nawet dziś, 10 miesięcy później, nie myśli Pan, że popełnił Pan błąd wypowiadając te słowa?

- Nie, ale muszę podkreślić, że nigdy nie powiedziałem, iż Żydzi są źródłem zła. Powiedziałem, że są u źródeł zła.

- A więc nie czuje Pan skruchy?

- Nie i czułem się wielce dotknięty reakcją Żydów, na to, co powiedziałem. To nie była cywilizowana reakcja. Dostałem setki i tysiące jadowitych e-maili od Żydów z całego świata. Nie byłem w stanie zrozumieć tej nienawiści wobec mnie. Walczyłem przeciwko rasizmowi przez całe swe życie. Popierałem Izrael. Napisałem „Mauthausen”. Jak mogłem nagle po tym wszystkim z dnia na dzień stać się antysemitą?

- Proszę pozwolić mi wyjaśnić kontekst tej reakcji. Wielu Żydów ponownie odczuwa lęk wobec Europy. Obawiamy się, że w Europie istnieje nowy rodzaj antysemityzmu. Zatem po tym, co Pan powiedział, pojawiło się uczucie „i ty, Brutusie, przeciw nam”. Powstało uczucie, że nawet stary przyjaciel Theodorakis zwrócił się przeciwko nam.

- Nie wierzę w to, że w Europie istnieje antysemityzm. To jest reakcja na politykę Sharona i Busha. Myślę, że błędem jest uważać, że istnieje nowy antysemityzm. To wymówka. Sposób na unikniecie samokrytycyzmu. Zamiast postawić samym sobie pytanie, co jest złego w polityce Izraela, Żydzi mówią, że Europejczycy są przeciwko nim, poprzez ten nowy antysemityzm. Ponieważ nie kochają nas. Nawet Theodorakis mówi, że są u źródeł zła. To chora reakcja.

- Dlaczego?

- Bo ten rodzaj reakcji wiąże się z psychopatologią Żydów. Oni chcą czuć się ofiarami. Potrzeba im tego kojącego uczucia. Mamy rację, znowu jesteśmy ofiarami. Stwórzmy kolejne getto. To masochistyczna reakcja.

- Żydzi są masochistami?

- Istnieje psychologiczny masochizm w żydowskiej tradycji.

- Czy jest tam też sadyzm?

- Jestem pewien, że kiedy żydowska diaspora rozmawia pośród siebie, to czują się zadowoleni. Czują teraz, że kiedy jesteśmy tak blisko największej potęgi, nikt nie może nam nic zrobić. Możemy robić co nam się podoba. Dlatego właśnie twierdzenie o nowym antysemityzmie to nie tylko chora reakcja - to jest też chytra reakcja.

- Na jaki sposób jest to chytre?

- Ponieważ faktycznie pozwala to Żydom robić, co tylko zechcą. Nie tylko psychologicznie, ale również politycznie daje to Żydom wymówkę. Poczucie statusu ofiary. Daje im licencję na ukrywanie prawdy. W Europie nie ma dziś żydowskiego problemu. Nie ma antysemityzmu.

- Sięgnijmy nieco głębiej. Cofnijmy się w czasie przed Holocaust, gdy był Pan dzieckiem. Jakie były Pańskie wrażenia na temat Żydów?

- Żydzi w Grecji nie różnili się od Greków. Byli w pełni Grekami. Kochali swą pracę, kochali swą rodzinę. W szkole byli najlepsi. Dobrzy przyjaciele, dobrzy sąsiedzi. Żadnych problemów.

- Ale musiało też być tam coś problematyczne. Byli tymi drugimi. Byli inni.

- Żydzi byli bardzo obrazowi. Pamiętam, że dla starych kobiet Żydzi byli tymi, którzy ukrzyżowali Chrystusa!

W 1932 byłem w Ioannina. Istniała tam bardzo wielka społeczność żydowska. Bawiłem się z żydowskimi chłopcami przez cały czas. Moja babka była bardzo religijna. Miała pokój pełen ikon. Śpiewała psalmy. Jej śpiewy religijne wywarły wpływ na większość mojej muzyki. Pamiętam jak na wiosnę powiedziała mi: Ponieważ jest teraz Wielkanoc, nie chodź do żydowskiej dzielnicy. Podczas Wielkanocy Żydzi wkładają chrześcijańskich chłopców do beczki z nożami wewnątrz. Potem piją ich krew.

- Czy to odcisnęło się w Pana młodym umyśle?

- To był bardzo potężny obraz. Później po latach, zanim stałem się komunistą, byłem członkiem faszystowskiego ruchu młodzieży. To był ruch popierany przez państwo podczas dyktatury Ioannisa Metaxasa. Cały czas chodziliśmy po ulicach w mundurach i wykrzykiwaliśmy Heil. To było trochę jak Hitler-Jugend, tyle że komiczne. Któregoś dnia dostałem zadanie wygłoszenia następnego dnia pogadanki o komunizmie. Poszedłem do domu i zapytałem matki, co to był komunizm. Powiedziała, że nie wie co to jest, ale myśli, że to jakieś zło. Jakiego rodzaju zło, zapytałem. Zło takie, jak Żydzi, powiedziała. Zapytałem ją więc, czy komuniści też wkładają małych chłopców do beczek z nożami i piją ich krew.

Co chcę wyrazić mówiąc Panu o tym wszystkim? Te rzeczy istnieją. Nie byłem świadomy tego, lecz teraz, dzięki Pańskim pytaniom, zdałem sobie sprawę, że to istnieje.

- Czy zgodzi się Pan ze mną, że dla chrześcijańskiej Europy Żydzi nie są po prostu jeszcze jednym narodem? Że Żydzi grają unikalną rolę w wewnętrznym, duchowym teatrze europejskiego umysłu?

- Nie wiem jak jest z Europą. Jest inna niż Grecja. Inna religia, inna kultura. My nie mamy religijnych dogmatów. Nie jesteśmy fanatykami.

- Czy sądzi Pan, że Żydzi są fanatykami?

- Coś, co jest bardzo negatywne, może też być pozytywnym. Gdyby Żydzi nie mieli fanatyzmu, to nie istnieliby. Nie może być zła bez dobra. Żydzi potrzebują tego fanatyzmu. Coś, co można nazwać żydowskim fanatyzmem, ma więcej wspólnego z samoobroną. To właśnie dzięki ich religii Żydzi byli związani ze sobą i pozostawali razem.

- Wydaje się Pan być zafascynowany Żydami. Dlaczego?

- Być społecznością, która odrzuca wszelkie niebezpieczeństwa i pozostaje wierna swemu rodowodowi, to niepojęta zagadka. Weźmy na przykład Francję. We Francji o wspaniałej cywilizacji żyje olbrzymia społeczność Żydów. Ale czy Żydzi stali się Francuzami? Nie. Mówią idealnie po francusku. Odnoszą sukcesy w pracy. Ale nie są Francuzami. Zawsze myślą o powrocie do Jerozolimy.

- A więc jest coś unikalnego w żydowskim sposobie istnienia?

- To metafizyczne zjawisko. To nie może być wytłumaczone.

- Co w Pańskiej opinii trzyma Żydów razem?

- Poczucie, że jesteście dziećmi Boga, że jesteście wybrani.

- Czy myśli Pan, że Żydzi odczuwają wyższość ze względu na ten bliski, intymny związek z Bogiem?

- Istnieje również i ten czynnik. Nie wszyscy Żydzi posiadają go, ale bardzo religijni tak.

- Czy występuje w Żydach coś, co jest nieco aroganckie i agresywne?

- Tak.

- Czy dostrzega Pan w Izraelu Sharona wyrażenie tego właśnie elementu żydowskiej duszy?

- Nie, nie powiedziałbym tego. Jednak ta kwestia wyższości nie jest jedynie uczuciem. Ponieważ Żydzi walczą o samoobronę, stali się oni wyróżniającymi się. 200 Żydów otrzymało nagrody Nobla.  Marks i Einstein byli Żydami. Żydzi ofiarowali wiele nauce, sztuce i muzyce. Mają w swych rękach finanse świata. Jest więc naturalnym, że widzą siebie jako bardzo silnych. To daje im poczucie wyższości.

- Żydzi mają międzynarodowe finanse w swych rękach?

- Kontrolują znaczną cześć finansów świata.

- A więc dzisiejszy zglobalizowany kapitalizm jest kontrolowany w większości przez Żydów?

- Skoro mówimy otwarcie, to powiem Panu coś jeszcze. Żydzi kontrolują większość wielkich orkiestr symfonicznych świata. Kiedy napisałem palestyński hymn narodowy, Boston Symphony planowała wystawienie mojego dzieła. Jest kontrolowana przez Żydów. Nie pozwolili, by koncert się odbył. Od tego czasu nie mogę współpracować z żadną wielką orkiestra. Odrzucają mnie.

- Czy natrafił Pan na ten sam problem z innymi orkiestrami?

- Gdziekolwiek tylko są Żydzi. Gdziekolwiek tylko jest orkiestra kontrolowana przez Żydów, to bojkotują oni moje dzieła.

- Czy naprawdę wydaje się Panu, że Żydzi kontrolują znacznie świat muzyczny?

- Tak.

- I to samo odnosi się do finansów świata?

- Społeczność żydowska w Ameryce jest bardzo mocna. Kontroluje poważną cześć ekonomii. Z całą pewnością mass media.

Chcę być dobrze rozumianym: Kiedy państwo izraelskie zostało ustanowione, byliśmy po stronie Izraela. Była ogromna sympatia wobec syjonizmu ze względu na to, co wycierpieli oni podczas wojny. To jedna strona Żydów. Jednak międzynarodowa społeczność żydowska jest też negatywnym zjawiskiem. Okazuje się teraz, że Żydzi kontrolują wielkie banki, a często i rządy. Zatem cokolwiek złego lub dobrego przychodzi od rządów, jest naturalnym dla zwykłych ludzi łączyć to z Żydami.

- Pan sam uważa, że Żydzi, międzynarodowa społeczność żydowska, mają pod kontrolą banki, Wall Street, mass media?

- Tak.

- I mówi Pan, że teraz poprzez wpływ na Busha mają oni kontrolę nad sprawami świata?

- Tak.

- Jaki jest wpływ Żydów na politykę Busha?

- Wierzę, że izraelskie tajne służby wywierają wielki wpływ na wojnę w Iraku i agresywne nastawienie wobec Iranu.

- Żydzi mają tak wielką potęgę, że mogą kierować polityką jedynego supermocarstwa świata?

- Istnieje grupa Żydów, która otacza Busha i kontroluje politykę Stanów Zjednoczonych.

- A więc Żydzi pociągają za sznurki stojąc za Bushem?

- Nie. Oni są na przedzie.

- Ameryka, wielkie supermocarstwo, jest faktycznie kontrolowane przez Żydów?

- Tak.

- Jakie są zamiary Żydów, którzy kontrolują prezydenta Busha?

- Głównym frontem są Arabowie. Wierzą, że uderzając na Arabów, mogliby pomóc Izraelowi przetrwać. Dostarczają militarne rozwiązanie problemu przyszłego istnienia Izraela.

- Ale obecna polityka Ameryki jest reakcją na 11 IX. Jest odpowiedzią na groźbę bin Ladena.

- Najpierw należy zapytać, kim jest bin Laden. Jest tu pewna dziwna rzecz. Bin Laden pracował dla Amerykanów w przeszłości. Nawet w czasie, gdy 11 IX się zdarzył, on mógł pracować dla tajnych służb USA.

Ja nie mówię, że tymi, którzy uderzyli w Twin Towers, byli Amerykanie. Powiedzieć tak byłoby szaleństwem. Jednak amerykańska technologia była użyta 11 IX.

- Czy możliwe, że to była prowokacja?

- W USA jest wiele różnych sił. Są super patrioci. Myślę, że rola odgrywana przez bin Ladena jest podejrzana.

- To, co Pan mówi, oznacza, że była tam jakaś amerykańska konspiracja.

- Nie wierzę, by ci bosonodzy ludzie z Afganistanu to zrobili. To żart. Nawet japońska technologia nie potrafiłaby tego zrobić. Nawet niemiecka technologia.

- Czy to możliwe, że Mosad odgrywał rolę w wydarzeniach z 11 IX?

- Mosad ma technologię, ale nawet oni nie są supermocarstwem. Ameryka kontroluje wszystko.

- W paru przypadkach, krytykując politykę Izraela, użył Pan analogii do nazizmu. Krytycyzm Izraela jest usprawiedliwiony, ale czemu używać terminów takich jak „nazistowska mentalność Izraela” lub „nazistowskie barbarzyństwo Izraela”?

- Dla mnie wydaje się być bardzo naturalnym dokonanie takiego porównania, ponieważ Izrael jest w bardzo bliskim związku z nazizmem. Napisałem do Pana dziś rano: Po Holocauście Żyd jest antynazistą. Na zawsze. Jesteście na to skazani. Sześć milionów głosów woła do was. Wołają „nigdy więcej obozów”. Oni nawet nie potrafią wyobrazić sobie, że Izrael mógłby przyjąć podobne metody. Izrael nie potrzebuje budować komór gazowych. Jeśli zabijacie kobiety i dzieci, to jest to podobną rzeczą.

- Izrael czyni zło na Zachodnim Brzegu i w Gazie. Nie ma kwestii w tej sprawie. Tylko dlaczego nie porównać tego do Francuzów w Algierii lub Holendrów w Indonezji? Posuwanie się do ostatecznej analogii wydaje się dowodzić niezdolności zaakceptowania, że Żydzi są śniadzi. Skoro nie są biali, to są tak czarni jak tylko możliwe. Jeśli nie są ofiarami, to są mordercami.

- Aż do Holocaustu Żydzi byli ofiarami. Któregoś dnia powiedzieli: nie chcemy już nigdy więcej być ofiarami. Utworzymy państwo. Pokażemy, że jesteśmy silni. Pytaniem jest, czy nie jest to historyczna pułapka. Czy nie wkroczyliście na drogę rewanżu.

- Co Pan ma na myśli?

- Po pierwszej wojnie światowej Niemcy byli ofiarami. Niemcy czuli, że są ofiarami. Czuli się sprawiedliwymi. Inni wyrządzili im zło, oni byli prawi. To był zalążek Hitlera.

- Zatem dzisiejsi Żydzi są jak Niemcy w latach dwudziestych i trzydziestych?

- Hitler też mówił, że nigdy więcej nie będziemy już ofiarami. Uzbroimy się i weźmiemy rewanż. Popatrzmy, dokąd to zawiodło. To coś, co może się zdarzyć Izraelowi.

- Właśnie to jest moim głównym argumentem. Chce Pan, byśmy byli jak owce. Podobamy się Panu nawet jako owce. Jednak nie może Pan pogodzić się z myślą, że możemy użyć siły jak każdy inny naród.

- Żydzi wyrwali się z wilczych kłów. Weszliście na łodzie, by płynąć do ziemi waszych przodków. Kto nie był wtedy z Izraelem? Ja byłem. Wszyscy byliśmy. Wzięliście gołą ziemię i zmieniliście ją w zieleń. Stworzyliście kibuce, które są jedynym udanym przykładem demokratycznego komunizmu. Stworzyliście cywilizowany naród. I kiedy widzieliśmy was broniących się samych po tym, jak połowa z was została zamordowana w komorach gazowych, byliśmy z wami. Byliście Dawidem, i my staliśmy przy was.

Ale to się zmieniło. Izrael stał się supermocarstwem. Ma broń nuklearną. Jest bardzo silny. I przeciwko komu walczycie? Przeciwko milionowi kobiet i dzieci i słabo wyszkolonych Palestyńczyków. Tak więc teraz to wy jesteście Goliatem. Palestyna jest Dawidem. I ja jestem z Dawidem.

- Pan sądzi, że nastąpiła tu dramatyczna transformacja. Pan sądzi, że Żydzi zostali przemienieni z ofiar nazizmu w nowych nazistów.

- To był stopniowy proces. Fakt, że Żydzi byli prowadzeni do komór gazowych w pokojowy sposób, nieomal jak baranki, był dla nich głęboko kłopotliwy. Chcieli pokazać, że nie są owcami, że mogą stać się wilkami. Do pewnego momentu to jest naturalne, ludzkie. Lecz wy powinniście byli stać się owczarkami, nie wilkami.

Myślę że jest w tym pewien element rasizmu. Wy, Izraelczycy, zaczęliście myśleć, że jesteście lepsi od Arabów właśnie dlatego, że macie finansową władzę, silną armię i przymierze z supermocarstwem.

- Czy sądzi Pan, że wykształciliśmy kompleks wyższości na wzór nazistów?

- Kiedy idziecie i wysadzacie w powietrze domy, to czym to jest? To jest podobne do zachowania się nazistów. Kiedy wyrywacie z korzeniami drzewa, to czym to jest? To jest nazistowskie zachowanie. Kiedy nakazujecie ludziom opuścić ich domy w przeciągu godziny, to czym to jest? To jest nazistowskie zachowanie. To jest nazistowska mentalność.

- Zostawmy politykę na boku. Kiedy patrzy Pan na nas, Żydów, jako zbiorowość, co widzi Pan w nas imponującego, a co nie dającego się tolerować?

- Kiedy byłem w Izraelu, lubiłem szaloność tamtejszych ludzi. Umysły. Radość życia. Pijaność. Normalny człowiek upija się winem, Żyd upija się bez wina. Pan też. Pan nie musi pić wcale. Pan już jest pijany.

Lubiłem też dziewczynę w kibucu, która budziła się o świcie, by pracować w polu. Nosiła ze sobą karabin. Wiedziała, jak chronić swój kraj i walczyć za niego. To było strasznie pociągające. To była piękna dziewczyna. Jak miód. A kiedy trzymała karabin, była nawet jeszcze piękniejsza. Byłem wtedy znacznie młodszy. Pociągał mnie heroizm Izraela. Żydzi są historycznym fenomenem, który pociąga mnie niezmiernie. Zazdroszczę im tego. Nie sądzę, by ktokolwiek mógł być na to obojętny.

- A czego Pan w nas nie lubi?

- Na płaszczyźnie osobistej, nie ma czegoś takiego. Nie jesteście dla mnie inni niż ktokolwiek. To, z czym nie mogę pogodzić się u Żydów, jest tym, czego nie mogę zaakceptować wśród masonów. Loża masońska jest grupą ludzi pomagających sobie nawzajem tylko dlatego, że są członkami loży. Zdarza się to również pośród Żydów. Szczególnie w delikatnych dziedzinach, jak sztuka i muzyka. Nie akceptuję tego.

- Czy Żydzi mają zbyt wielką władzę?

- W pewnych dziedzinach - tak. Nie lubię tych małych ugrupowań popierających się nawzajem. Postrzegam je jako wyraz rasistowskiego podejścia. Narodowe, religijne czy mafijne klany są rakowatymi naroślami.

- Tym, co Pana niepokoi, jest utrzymywanie przez Żydów postawy getta nawet wtedy, kiedy nie są już słabi, ale kiedy są potężni?

- Tak. Zetknąłem się z tym w muzyce, ale to występuje wszędzie. Szczególnie w finansach. I w mass mediach. To jest właśnie to, co czyni Żydów odpychającymi.

- Czy sądzi Pan, że wśród Żydów występuje tendencja do dominowania?

- Dominowania? Tak. I to przychodzi z kompleksem wyższości.

- Zatem poczucie wyższości i tendencja do kontrolowania są cechami Żydów?

- Tak. Myślę, że żydowska religia, która uczy dziecko od bardzo młodego wieku, że Bóg jest bardzo mocny, daje mu poczucie bezpieczeństwa. Jest tam więc sprzeczność: ludzie, którzy historycznie byli najbardziej bojaźliwi za sprawą swej religii - są duchowo mniej bojaźliwi. Lecz teraz, kiedy mają oni wielką potęgę, postawa ta staje się niebezpieczna.

- Jeśli pozwoli Pan, chciałbym teraz cofnąć się do Pańskiego wychowania. Do tego, czego uczono Pana w młodym wieku. Jak może wytłumaczyć Pan obawę Pańskiej babki wobec Żydów?

- To się wywodzi z religii. Od księży.

- Czy to ma związek z zabiciem Chrystusa?

- Tak. Moja babka nie była zbyt dobrze wykształconą kobietą.

- Staram się ją zrozumieć, nie oceniając jej. Zapewne jej obawy wobec Żydów miały związek z faktem, że zabili oni Syna Boga. Jeśli ktoś potrafi zabić syna Boga, to musi on mieć niezwykłą władzę.

- Myślę, że nastawienie Greków wobec Żydów ma swe korzenie w sposobie, w jaki zachowują się sami Żydzi. W małych społecznościach, jak nasza, nie było tajemnic. Wiedzieliśmy, że pośród Żydów istniały sekrety, których nie chcieli z nami dzielić. Chcieli być inni. Trzymać się oddzielnie. Rozumiem to. To bierze się z potrzeby samoobrony.

- Czy może Pan dać przykłady?

- Były często romanse pomiędzy Żydami i Grekami. Jednak żydowskie rodziny nie pozwalały swym młodym, by pobierali się z chrześcijanami. Ale ta bliskość i skrytość, to prowokuje. Nigdy nie byłem zaproszony do żydowskiego domu. Miałem żydowskich przyjaciół. Przychodzili do mego domu, ale ja nigdy nie byłem zaproszony do nich. Chciałem pójść, ale nie pozwalano mi. Zacząłem się więc dziwić, dlaczego. Co się tam działo? Żydzi zapłacili cenę za próbę utrzymywania swej żydowskości, swej zamkniętej społeczności.

- Czy były jakieś inne powody specjalnego nastawienia do Żydów?

- Tak. Było coś jeszcze. Kiedy Żydzi rozwijali się, zwłaszcza by kontrolować handel lub mieć władzę ekonomiczną - prowokowało to zazdrość. Ten sam rodzaj zawiści występuje też w przypadku Greków, którym się powiodło. Jednak w przypadku Żydów powszechny był pogląd, że on stał się bogatym nie dzięki swemu talentowi, ale dlatego, że był Żydem. I że Żydzi potrafią pociągać za sznurki, by pomagać sobie nawzajem w posuwaniu się do przodu.

- Zatem dla Pana najbardziej niepokojące były owa tajemniczość i wzajemna bliskość Żydów, nie zaś rola Żydów w historii Jezusa?

- W tym czasie ta historia mnie nie interesowała. Dla Greckiego Kościoła Ortodoksyjnego to było ważne. Podczas wojny Żydzi byli ścigani jak zwierzęta. I my z postępowego ruchu ocaliliśmy dziesiątki tysięcy Żydów. Żydzi z Thessaloniki byli ofiarami rabinów, którzy nie pozwolili im pójść i ukrywać się z nami w górach. Dla nas Żydzi Grecji nie różnili się niczym od Greków. Byli całkowicie Grekami.

- Później stał się Pan zaabsorbowany Żydami. Dlaczego? Kiedy?

- Kiedy zacząłem badania nad źródłami ludzkości. Zdałem sobie sprawę z wagi dwu nurtów - żydowskiego i helleńskiego. Pojąłem, że oba z nich stały się filarami zachodniej cywilizacji.

Judaizm wniósł dwie rzeczy do cywilizacji. Jedna z nich była pozytywna: moralność. Druga negatywna: autokratyczna struktura mentalna. Idea, że jest jeden Bóg, któremu musimy być posłuszni, pochodzi z judaizmu. Później było to wykorzystywane przez władze świeckie. Stworzyło to pionowo uformowaną społeczność. Hierarchiczną. Bardzo odmienną od helleńskiej demokracji.

- Jakie są konsekwencje tej mentalno-autokratycznej struktury judaizmu?

- Macie tradycję dumy. Wywodzi się to z waszej religii. Wierzycie, że Bóg was kocha i jesteście narodem wybranym. To daje wam siłę przetrwania wobec wszelkich przeciwności. Za każdym razem wyłaniacie się jako bohaterowie. Jednak stworzyło to też wielkie niebezpieczeństwo. Zrodziło rasizm.

- Zatem mamy się uczyć od Greków?

- W greckiej mitologii nie ma dowodu na koncepcję helleńskiej wyższości. W Biblii znajdzie Pan zalążki koncepcji wyższości. Żydowskiej wyższości. Cała Biblia chce dowieść, że Bóg kocha tylko jeden naród, i że jest to naród żydowski.

- Czy sądzi Pan, że zalążki Sharona i Busha tkwią w tej biblijnej tradycji?

- To jest możliwe.

- A jaka historia ukształtowała Pański umysł? Czy to nie była historia Jezusa?

- Misterium Chrystusa inspirowało wszystkich wielkich kompozytorów. W końcu historia Chrystusa jest najważniejsza. Jest ważniejsza niż tragedia Sofoklesa.

- Panie Theodorakis, to jest wielka chwila dla Grecji (olimpiada). Jest Pan wielkim kulturalnym bohaterem Grecji, a spędza Pan cztery dni z izraelskim dziennikarzem. Dlaczego?

- Winien to jestem Izraelowi. Szczególnie mym przyjaciołom w Izraelu. Wiem, że są podrażnieni. Fałszywa interpretacja tego, co powiedziałem w listopadzie 2003, głęboko zraniła cały naród. Żydowski naród.

- A teraz, kiedy zbliżamy się do zakończenia tego wywiadu, czy powiedziałby Pan, że chce Pan pojednania z Żydami? Czy chce Pan uścisnąć ich rękę raz jeszcze?

- Nigdy nie cofnąłem swej ręki. Przez całe swe życie płaciłem wielką cenę, by zawsze móc spojrzeć na siebie w lustrze. Byłoby dla mnie tragedią pozostawać wrogiem waszego narodu. To jest niesłuszne. To jest bardzo niesłuszne. Jestem prawdziwym przyjacielem Żydów.
By Ari Shavit
Tekst pochodzi z „Haaretz” z 27 i 29 sierpnia 2004

« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Przejdź do sklepu
 
A TY JUŻ ODWIEDZIŁEŚ STRONĘ
LESZKA BUBLA NA FACEBOOKU?

Ostatnio dodane
APEL DO WSZYSTKICH UCZCIWYCH LUDZI

SZANOWNI PAŃSTWO,

W dniu 20 maja 2014 r. w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy na godz. 10.15 w sali 203 miałem wyznaczony termin posiedzenia pojednawczego w sprawie, którą wytoczył mi Stanisław Sołtysiński.
Pod salą Stanisław Sołtysiński bezpardonowo mnie zaatakował, używając przemocy, naruszył moją nietykalność cielesną i spowodował uszczerbek. Był to typowo chuligański wybryk ze strony Stanisława Sołtysińskiego. Stanisław Sołtysiński przybył do Sądu w towarzystwie swoich przydupasów w liczbie dwóch, którzy mogli widzieć to zdarzenie, ale na pewno zrobią wszystko, żeby chronić przed obliczem wymiaru sprawiedliwości swojego pryncypała i mnie oczernić. Wobec tego apeluję do wszystkich z Państwa, którzy byli tego dnia w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy i widzieli to zdarzenie, żeby zdobyli się na odwagę i do mnie zadzwonili. Szukam świadków tego zdarzenia.
Z góry dziękuję za pomoc
Leszek Bubel
tel. kom.: 506 219 698
Pamięci Roberta Larkowskiego
WSTĄP DO POLSKIEJ PARTII NARODOWEJ
LISTA 100 PEDZIÓW I LESBIJEK WG. LESZKA BUBLA
JESTEM HOMOFOBEM
(słowa i wokal Leszek Bubel)
HYMN EMIGRACJI

 
 
MILIONY, MILIONY...
 
Ciekawe artykuły
Wiadomości Świat
Paranoje
SPRZEDAŻ WYSYŁKOWA KSIĄŻEK
niepoprawnych politycznie

do pobrania (pdf)
  


ZOBACZ!
Encyklopedia jest stale rozbudowywana
Czekamy na Wasze propozycje Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć


 

POLSKI PUB
TO JUŻ HISTORIA 
 
You Tube

 Zobacz! Nasze piosenki i teledyski na portalu YouTube


"Szabas goj"
słowa, muzyka Leszek Bubel


"Hymn kibiców - do boju Polsko"
słowa,muzyka, Leszek Bubel
)


"Polak, Węgier dwa bratanki"
słowa,muzyka, wokal Leszek Bubel


Biało-czerwona krew
Słowa, muzyka, wokal: Leszek Bubel


Chłopcy silni jak stal
Muzyka: Leszek Bubel

Panie Romanie Wielkiej Polski Hetmanie
Słowa, muzyka, wokal (nr 3): Leszek Bubel

Hymn PolskiejPartiiPrzyjaciół Piwa
Słowa, muzyka, wokal: Leszek Bubel

Najpiękniejsze są Słowianki
Słowa, muzyka: Leszek Bubel

Polska na tarczy  (wymagane konto na YT)
Słowa, muzyka: Leszek Bubel

Jestem homofobem (wymagane konto na YT)
Słowa, muzyka, wokal: Leszek Bubel

Hymn emigracji
Słowa, muzyka: Leszek Bubel

Okupacja – go to hell!
Słowa, muzyka, wokal: Leszek Bubel

Masakra
Słowa, muzyka: Leszek Bubel

Bolek Wałęsa
Słowa, muzyka: Leszek Bubel

Rebe Muchomorek
Słowa, muzyka, wokal: Leszek Bubel

Epitafium dla LPR
Słowa, muzyka: Leszek Bubel

Obrzezaj się
Słowa, muzyka, wokal: Leszek Bubel


J...ać PZPN
Słowa, muzyka, wokal: Leszek Bubel

Do boju Polsko
Słowa, muzyka: Leszek Bubel

Szczerbiec
Muzyka: Leszek Bubel


 

6. płyta LBB do pobrania!

Pobierz wszystkie utwory z 6. płyty zespołu "Leszek Bubel Band" pt. "Życie i śmierć dla Narodu"
Wszelkie prawa zastrzeżone. © www.polskapartianarodowa.org
Odwiedza nas 16 gości